18+ Hrajte zodpovědně

18+ Hrajte zodpovědně

Online hazardní hry by měly být pobavením a zábavným způsobem trávení času. Jsou však chvíle, kdy se z toho stane něco víc a zábava končí. Pak je čas dát si pauzu nebo zvážit, zda s hraním úplně neskončit.

Všechna online kasina a sportovní sázkové kanceláře, se kterými spolupracujeme, mají možnost nastavit si limity vkladů nebo se samy vyloučit na určitou dobu nebo natrvalo.

Níže jsme pro vás shromáždili informace o zodpovědném hraní a problému s hazardními hrami. Podívejte se, zamyslete se a vyhledejte další pomoc v případě, že si myslíte, že ji potřebujete!

Jak hrát bezpečně

Uvědomujeme si, že pro většinu lidí je hazardní hraní společenskou nebo rekreační aktivitou, něčím, co je zábavné a zábavné. Jiným může hazardní hraní způsobit problémy a stává se nekontrolovatelným a přestává být volbou. Zodpovědné hraní je proto velmi důležitou složkou každého hraní.

Desatero bezpečného hraní

Zodpovědné hraní může pro každého znamenat něco jiného, nicméně toto všeobecně známé desatero napomáhá prevenci před závislostí:

  • Nepovažujte hazardní hry za způsob, jak vydělat peníze.

  • Hrajte pouze s penězi, které si můžete dovolit prohrát.

  • Předem si stanovte peněžní limit.

  • Předem si stanovte časový limit

  • Nikdy se nesnažte vyhrát zpátky, to, co prohrajete.

  • Nehrajte, když jste v depresi nebo rozrušení.

  • Vyvažujte hraní hazardních her s jinými aktivitami.

  • Nenastavujte si sebeomezující limity jako neomezené.

  • Dělejte si časté přestávky.

  • Při hraní nepijte a neberte drogy.

Prevence před závislostí

Závislost na hazardních hrách je klasifikována jako duševní onemocnění. Je podobná jiným závislostem (např. závislosti na drogách) a jiným poruchám kontroly impulzů (např. pyromanii nebo kleptomanii).

Ve všech těchto případech člověk se závislostí nedokáže přestat se svým chováním, i když si uvědomuje, že ubližuje sobě nebo svým blízkým. Je důležité si uvědomit, že ne každý, kdo trpí závislostí na hazardních hrách, bude mít stejné příznaky nebo stejnou míru intenzity. Několik nejčastějších typů závislosti na hazardních hrách je následujících:

Nutkavé hráčství – když někdo jednoduše nedokáže ovládnout svou touhu hrát. Kompulzivní hráč bude pokračovat ve hře bez ohledu na to, zda vyhraje nebo prohraje, a to bez ohledu na následky. Bude také vyhledávat příležitosti k sázkám, i když už ví, že si nemůže dovolit prohrát. Tento jev je také znám jako patologické hráčství.

Nárazové hraní – když se u někoho projevují příznaky nutkavého hráčství, ale pouze v určitou dobu nebo v určitém období. Může se zdát, že závislý hráč má svůj problém po většinu času pod kontrolou. Jejich nutkavé hráčské chování se však projeví jakmile začnou sázet, i když je to jen výjimečně.

Problémové hraní – když někdo své návyky nemá zcela pod kontrolou. Problémový hráč má životní návyky související s gamblingem, které narušují jeho běžný život. Může se stát, že se například honí za prohrami nebo začne lhát svým blízkým, jen aby s hraním nemusel přestat.

Příznaky závislosti

Každý ví, že bychom měli sázet jen tolik, kolik si můžeme dovolit, ale občas se poradit je vždycky dobré. Vaše bezpečí a jistota jsou naší nejvyšší prioritou, připravili jsme pro vás seznam nejčastějších příznaků. Pokud se v některých uvidíte, doporučujeme vyhledat pomoc odborníka:

  • Potřeba sázet stále větší množství peněz, abyste dosáhli požadovaného vzrušení.

  • Neklid nebo podrážděnost, když se snažíte omezit nebo přestat hrát hazardní hry.

  • Opakované neúspěšné snahy o kontrolu, omezení nebo zastavení hraní hazardních her.

  • Časté přemýšlení o hraní hazardních her (např. znovuprožívání minulých zážitků z hraní, plánování dalšího hraní, přemýšlení jak získat peníze na hraní)

  • Časté hraní hazardních her, když se cítíte v tísni, například v depresi, při pocitu viny, úzkosti nebo bezmoci

  • Po prohraných penězích se často vracíte, abyste se vyrovnali (tzv. „honba za prohrou“).

  • Lhaní za účelem zatajení hazardních her nebo ztrát/škod způsobených hazardními hrami.

  • Ohrožení nebo ztráta významného vztahu, zaměstnání nebo vzdělávací/kariérní příležitosti kvůli hraní hazardních her.

  • Spoléhání se na pomoc druhých při řešení finančních problémů způsobených hraním hazardních her.

Nezapomeňte, že pouhý pohled na tento seznam nestačí k určení, zda jste závislí na hazardních hrách. Pro stanovení přesné diagnózy byste měli vyhledat odborníka. Konzultace s odborníkem je důležitá pro přesnou diagnózu a vyloučení jiných duševních onemocnění, která mohou být příčinou tohoto chování.

Nezletilé hraní

Otevření účtu u nás je pro osoby mladší 18 let nezákonné. K ověření věku a totožnosti všech členů se prování elektronické ověření pomocí referenční společnosti třetí strany.

Pokud se zjistí, že je někdo mladší 18 let, budou všechny uzavřené sázky neplatné a veškeré výhry propadnou. Mohou se na poté na nezletilou osobu vztahovat i další právní důsledky.

Kde vyhledat pomoc

Pokud jste si již vědomi svého problému, pokud cítíte, že se problém rozvíjí, nebo pokud vaši přátelé či rodina vyjádřili obavy, že máte problém: vyhledejte pomoc.

Mohlo by se zdát, že příznaky problémů s hazardními hrami jsou zřejmé, zejména pro ty, kteří nutkavě sázejí, ale je překvapivě běžné, že je přehlížejí jak hráči, tak jejich okolí. Částečně je tomu tak proto, že mnoho problémů spojených s problémovým hráčstvím si dotyčná osoba může sama racionalizovat, čímž někdy problém účinně maskuje. I když se definice závislosti na hazardních hrách a problémového hráčství ve světě i mezi jednotlivými organizacemi liší, většina odborníků se shoduje na příznacích a symptomech spojených s touto poruchou. Co však dělat, když máte pocit, že jste závislí?

  • Požádejte o podporu tím, že se svěříte důvěryhodnému příteli nebo rodině.

  • Rozptylte se jinými aktivitami, které vás baví.

  • Dávejte si mezi hraním delší a častější přestávky.

  • Zkuste hraní přecházet – představte si, co se stane poté, co si zahrajete, a jak se při tom budete cítit.

V případě, kdy už nemáte situaci pod kontrolou, neváhejte kontaktovat odborníka, který vám s vaší situací pomůže. Využijte k tomu mapu pomoci, se kterou můžete jednoduše najít instituci, která je vám nejblíž.

  • Psychiatrická léčebna Bohnice – 284 016 111, pl@plbohnice.cz.

  • Anonymní Gambleři Česko – 775 122 273, info@anonymnigambleri.cz.

  • Psychiatrická léčebna Opava – 553 695 111, plopa.hlb@coms.cz.

Nejlepším zdrojem informací o problémovém hráčství jsou Národní stránky pro snížení rizik hazardního hraní https://www.hazardni-hrani.cz/.

Kontaktovat můžete také Poradnu pro nelátkové závislosti Prevent 99. Dotaz můžete položit pomocí formuláře na jejich webu https://www.neprohraj.se/kontakt/ nebo telefonicky na čísle 720 960 314.

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Stránky mají čistě informační charakter. Veškeré informace se týkají osob starších 18 let.

Nejčastější otázky - kasino FAQ

Marta Křížová

Zveřejněno: 10.03.2022

Naposledy aktualizováno: 22. 2. 2023

Automaty zdarma v roce 2024

Synot Games

E-Gaming

Synot Games